चितवनका २८ वर्षिय सुमन सुवेदीलाई लकडाउनमा पनि भ्याई नभ्याई छ , कुरीलोले यस्तो बनायो, तपाई पनि यसरी घरमै फलाउनुहोस (भिडियो)

विश्भर कोरोना भाइरसको महामारी फैलिएको बेला नेपालका अधिकांश जिल्लाहरुमा निषेधाज्ञा लागु भएको छ । धेरै जनाको जागिर खोसिएको छ, कतिको व्यवसाय चौपट भएको छ तर चितवनका अमृतनगरका २८ वर्षिय सुमन सुवेदीलाई यो लकडाउनमा फोन उठाउन भ्याईनभ्याई भएको छ । कारण, उनले ३ वर्ष पहिला सुरु गरेको कुरीलो खेती ।

३ वर्ष पहिलाबाट उनले व्यवसायीक कुरीलो खेती सुरु गरेपछि अहिले कुरीलोको माग धेरै रहेको बताएका छन् । उनले व्यवसायीक रुपमा कुरीलो खेती सुरु गर्दा अरु कसैले गरेका थिएनन् । त्यसैले सुरुमा उनलाई कतिपयले चितवनमा कुरीलो सफल हुदैन कि पनि भने तर उनको अनुभव छ नेपालका अधिकांश ठाउँमा कुरीलो हुन्छ ।

व्यवसायीक रुपमा कुरीलो खेती गरेका सुमन भन्छन्, “कुरीलो किनेर खाने होइन । घरमा आफैले धेरै मिहेनत नगरि उत्पादन गर्न सकिन्छ भने किन किनेर खानु ? उनका अनुसार कुरीलो घरको छतमा, गमलामा पनि लगाउन सकिन्छ ।”अहिलेको समय बालीलाई आफ्नो अनुकुलमा ढाल्नसक्नुपर्ने सुवेदीको भनाई छ । उनि भन्छन, “बालीको अनुकुलमा आफुले गर्ने भन्दा पनि आफुले अनुकुल वातावरण बनाएर बाली लगाउनुपर्छ ।” त्यसो त घरमा नै कुरीलोको लागि वातावरण सृजना गरेर मज्जाले खेती गर्न सकिने उनको अनुभव छ । सुवेदीका अनुसार गमला पनि कुरीलो लगाउन सकिन्छ ।

एउटा कुरीलोको बिरुवा भदौमा लगाएपछि फागुन देखि टुसा दिन थाल्दछ र विरुवा परिपक्व भईसकेपछि एक पटक ४/५ वटा टुसा टिप्न मिल्छ । यसरी एउटा ५ जनाकोे परिवारलाई ४/५ वटा कुरीलो रोप्ने हो भने प्रसस्त हुने सुबेदीको भनाई छ । अर्थात २ सय ५० मा वर्षौसम्म कुरीलो घरमै उत्पादन गरेर खान सकिन्छ । उनका अनुसार एक पटक लगाएको बिरुवाले करीब ८ वर्षसम्म उत्पादन दिन्छ । सुबेदी भन्छन् – “मेरो उद्देश्य भनेको सबैले कुरीलो खाने र स्वस्थ्यकर रहने भन्ने हो ।”

सुरुमा साइप्रस र पछिल्लो समय जापानबाट बिउ मगाएर व्यवसायीक कुरीलो खेती गरिरहेका सुमनलाई उनकी आमा उमा सुवेदीको पनि साथ छ । भरतपुर महानगरपालिका २५ स्थित आफ्नो घरसँगै जोडिएको एक बिगाहा जमिनमा लगाएको कुरिलो उनिहरुले एक दिन बिराएर टिप्छन् । त्यसरी टिप्दा दुई दिनमा ४० किलोसम्म कुरिलोका टुसा बिक्रीका लागि योग्य हुन्छन् ।

सुवेदीले चार सय रुपैयाँ प्रतिकिलो बिक्री गर्ने गर्छन् । उत्पादित कुरिलोमा आधिकारिक ‘लेबल’ लगाएर बजार र्पुयाउने गरेको उनले बताए । बजारमा कुरीलोको मुल्य भने पाँच सय पर्ने उनको भनाई छ । सुवेदीका अनुसार यदि तपाईले आफैले घरमा कुरीलो लगाउन बिरुवा किन्ने सोच बनाउनुभएको छ भने एउटा कुरीलोको बिरुवाको मुल्य ५० रुपैया पर्दछ ।

कुरिलो पानी नजम्ने सुख्खा, न्यानो र समसितोष्ण हावापानी भएको स्थानमा राम्रो हुन्छ। समसितोष्ण हावापानी भएको नेपालको मध्य पहाडी भागमा यसको खेती राम्ररी गर्न सकिन्छ । यसको खेती १५–१८ डिग्री सेन्टिग्रेट औसत तापक्रम भएको क्षेत्रमा अझ राम्रो हुन्छ । यसका लागि प्रशस्त मात्रामा प्राङ्गारिक पदार्थ भएको मलिलो, खुकुलो बलौटे माटो आवश्यक पर्दछ ।

कुरिलो एक औषधिजन्य वनस्पति हो । चिकित्सकहरुका अनुसार सुत्केरी महिला तथा बालबालिका र वृद्धवृद्धाहरूका लागि कुरिलो उपयुक्त तरकारी हो । कुरिलो चिल्लो पदार्थविहीन, कोलेस्टोरेल र सोडियम तत्वरहीत, शक्तिदायक, भिटामिन ए तथा सी प्रशस्त मात्रामा भएको उपयोगी खाद्य पदार्थ हो । यसमा खनिज पदार्थको मात्रा बढी हुन्छ । क्यान्सर, कलेजोका बिरामी तथा सेतो रगत कम भएका बिरामीहरूलाई कुरिलोले औषधीको रूपमा काम गर्ने बताइन्छ ।

तर यति फाइदा भएपनि कुरीलो हामीले अझै बजारमा किनेर खाने गर्दछौँ । बजारमा अहिले यसको मुल्य प्रतिकिलो ५ सय आसपासमा पर्दछ । कुरीलो हामी आफैले घरमा उत्पादन गर्न पनि सक्दछौँ । यसका लागि धेरै मिहेनत नपर्ने सुबेदीको भनाई छ ।

अहिले कोरोना महामारीका कारण धेरैको रोजगारी गुमेको छ । कति पय जागरिको खोजीमा हुनुहुन्छ होला । कितपयलाई अब के गर्ने भन्ने भईरहेको हुन सक्छ । सुमन सुवेदीले भने झै कुरीलोको विषयमा यसरी व्यवसायीक रुपमा काम गरिरहेका कृषकहरु र सम्बन्धीत निकायमा गई अध्ययन अनुसन्धान गरि कुरीलोको बारेमा जानकारी लिएर थोरै लगानीमा पनि यसको खेती गर्न सकिन्छ । यसरी हामी सबैले सानो लगानी बाट यसरी उत्पादनमा जोड दिन सक्यौँ र स्थानिय सरकारले यस्ता खेतीमा युवालाई आकर्षण गर्नसक्यो भने देशमा आउन सक्ने बेरोजगार समस्या समाधान हुन सक्छ । भिडियो हेर्नुहोस :


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५