भारतमा तीन कम्पनीको भ्याक्सिन निर्माण अन्तिम चरणमा

एजेन्सी
काठमाडौं। भारतमा तीन वटा कम्पनीको कोरोना भ्याक्सिन निर्माण अन्तिम चरणमा पुगेको छ। भारतका स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याणमन्त्री डा. हर्षवर्धनका अनुसार तीन वटा भ्याक्सिन निर्माता कम्पनीले क्लिनिकल ट्रायल पहिलो, दोस्रो र तेस्रो चरणमा पुर्‍याएका छन्।

हर्षवर्धनले बिहीबार राज्य सभामा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको निर्देशनमा विशेषज्ञहरुको एक टोली बनेको र त्यसले भ्याक्सिनसँग जोडिएका यावत् विकास गतिको निरीक्षण गरिरहेको बताए।

उनले भने, ‘‘आगामी साल २०२१को आरम्भमै भ्याक्सिन उपलब्ध हुने छ। संसारभरका मुलुक अहिले भ्याक्सिनको प्रतीक्षामा छन्।’’

हर्षवर्धनले एकै पटक सबै जनता (१३५ करोड) लाई पुग्ने गरी भ्याक्सिन बनाउन असम्भव हुने पनि बताए। सबैलाई पुग्ने गरी खोप निर्माण गर्न समय लाग्ने उनको भनाइ थियो।

भारतमा भ्याक्सिन निर्माणमा लागेका प्रमुख तीन कम्पनीः

सिरम इन्स्टिच्युट

यो इन्स्टिच्युटले बनाउँदै गरेको भ्याक्सिन ‘कोभिसिल्ड’ को फेज ३ को ट्रायल भइरहेको छ। यो भ्याक्सिन अक्सफोर्ड युनिभर्सिटी र एस्ट्राजेनेका कम्पनीसँग मिलेर बनाउन लागिएको हो। यो संसारकै सबैभन्दा विश्वसनीय र एड्भान्स भ्याक्सिनमध्ये एक हो।

सिरमले भारतका १४ स्थानका डेढ हजार मानिसमा यसको परीक्षण गर्ने छ। भारतबाहेक यो भ्याक्सिनको ट्रायल बेलायत, अमेरिका, ब्राजिललगायतका मुलुकमा भइरहेको छ। भारतमा भइरहेका भ्याक्सिन निर्माणमा इन्डियन काउन्सिल अफ मेडिकल रिसर्च (आईसीएमआर)ले नियमन गरिरहेको छ।

भारत एक्लैको कोभ्याक्सिन

आईसीएमआर र भारत बायोटेक मिलेर यो भ्याक्सिन निर्माण गरिरहेका छन्। पुणेस्थित नेसनल इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलोजीमा कोरोनाको एक स्ट्रेनलाई आइसोलेट गररे कोभ्याक्सिन बनाइएको हो। यो इनएक्टिभेडेट भ्याक्सिन अर्थात् यसमा कोरोनाको मृत भाइरसको डोज दिइन्छ, जसले शरीरमा भाइरसविरुद्ध एन्टिबडी निर्माण गरिदिन्छ।

भारत बायोटेकले यो भ्याक्सिन जनावरहरुमा पूर्ण रुपमा सुरक्षित र असरदार रहेको बताएको छ। यसको अहिले फेज २ ट्रायल चलिरहेको छ।

जाइकोभ-डी

जाइडस क्याडिला हेल्थकेयरको भ्याक्सिन जाइकोभ-डीको मानव परीक्षण अहिले फेज १ क्लिनिकल ट्रायल चलिरहेको छ। ड्रग्स कन्ट्रोलर जनरल अफ इन्डियाले यो भ्याक्सिनलाई मानव परीक्षणको स्वीकृति जुलाईमा दिएको थियो।

डीएनएमा आधारित जाइडस क्याडिलाको यो भ्याक्सिन अहमदावादको भ्याक्सिन टेक्नोलोजी सेन्टरमा विकास गरिँदै छ। यसको क्लिनिकल ट्रायलले आशा जगाएको कम्पनीले बताएको छ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५