नेपाली कांग्रेसका वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल सरकारी दुर्व्यवहारको शिकार

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल सरकारी दुर्व्यवहारको शिकार भएका छन् । संवादको माध्यमबाट सुलह हुनसक्ने बिषयलाई चर्काएर नेता पौडेललाई बलपूर्वक गिरफ्तार गरेर सरकारले अप्रिय र निन्दनीय व्यवहार प्रदर्शन गरेको छ । सरकारको यो व्यवहारलाई ज्यादतिको संज्ञा दिँदै सर्वत्र निन्दा गरिएको छ । पौडेलमाथि दुर्व्यवहार गरेर सरकारले सर्वसत्तावाद लाद्न खोजेको भन्दै नागरिक तहमा समेत तिखो आलोचना भैरहेको छ ।

बुधबार दिउँसो तनहुँ जिल्ला व्यास नगरपालिकाको वडा नम्बर १ र ११ जोड्ने बुल्दी खोलाको पुल उद्घाटन गर्न पुगेका नेता पौडेललाई प्रहरीले जबरजस्ती नियन्त्रणमा लिएपछि परिस्थिति तनावपूर्ण बनेको थियो ।

नेपाली कांग्रेसकै पालामा निर्माण सम्पन्न भएको पुल बुधबार स्थानीय उपभोक्ता समितिले सर्वसम्मत रुपमा निर्णय गरेर उद्घाटनका लागि पौडेललाई निमन्त्रणा गरेका थिए ।

स्थानीय उपभोक्ता समितिले सर्वसम्मतिबाट पौडेललाई निमन्त्रणा गरेको थाहा हुँदाहुँदै बल प्रयोग गरेर उनलाई जान नदिनु र हिरासतमै लिनुको उदेश्य र कारण कहिँकतैबाट पनि पुष्टि हुने देखिँदैन । निरंकुश पञ्चायतकालमा प्रतिपक्षी दलका नेता विरुध्द हुने गरेको दुर्व्यवहारलाई सम्झाउने गरी नेकपा सरकारले पौडेलमाथि अपमानजनक दुर्व्यवहार गरेको छ ।

नेता पौडेल राजनीतिक करिअरको पहिलो दिनदेखि लोकतन्त्र र नागरिक अधिकारको पक्षमा लडेका नेता हुन् । जेल नेल र यातनाको तीतो अनुभव सँगालेका उनले शान्ति र सम्वादको बाटो कहिल्यै पनि त्यागेको देखिँदैन । नेपाली कांग्रेसको सरकार छँदा जिम्मेवारी सम्हाल्दाको अवधिमा पनि नेता पौडेल आफ्नो लोकतान्त्रिक छवि जोगाएरै बसेका नेता हुन् भन्नलाई कन्जुस्याईँ गर्नुपर्दैन ।

सांसद् र प्रधानमन्त्री पदको प्रतिष्पर्धामा पराजित हुँदा समेत नेता पौडेलले आफ्नो शालिन चरीत्रलाई भड्किन नदिएको उदाहरण समकालिन नेताहरुका लागि सम्झन लायक बिषय हुनुपर्छ । तनहुँ उनको गृह जिल्ला हो भन्ने सरकार त के सबै नेपालीलाई थाहा भएको कुरा हो । राजनीति गर्ने जो कसैलाई स्थानीय सम्बन्धको ठूलो महत्व हुन्छ नै । सरकारको गृह प्रशासनले यति कुरा थाहा हुँदाहुँदै पनि कुत्सित उदेश्य पूरा गर्न नेता पौडेलमाथि दुर्व्यवहार गरेको बुझ्न सकिन्छ । यो घटनाले नेता पौडेलको राजनीतिक यात्रामा त रत्तिभर नकारात्मक असर पर्ने देखिँदैन तर सरकारको भने लोकतान्त्रिक वस्त्र उत्रिएको छ ।

यस घटनालाई लिएर नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले नेता पौडेलमाथि भएको दुव्र्यवहारको चर्को आलोचना गरेका छन् । उनले सरकारलाई विरोधमा उत्पन्न परिस्थितिको सामना गर्न चेतावनीसमेत दिएका छन् । सभापति देउवाले विज्ञप्ति सार्वजनिक गर्दै नेता पौडेलप्रतिको दुर्व्यवहार र गिरफ्तारी सर्वसत्तावादको संकेत भएको आरोप लगाएका छन् । उनले घटना आपत्तिजनक एवं निन्दनीय भएको भन्दै सरकारको यो प्रवृत्तिविरुद्ध देशव्यापी विरोध हुने चेतावनीसमेत दिएका छन् ।

प्रमुख प्रतिपक्षी दलका नेता देउवाले यो घटनालाई लिएर प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसँग भेटेर विरोध गर्नु आवश्यक देखिन्छ । त्यतिमात्र होइन सरकारले यसका लागि सार्वजनिक रुपमा क्षमा माग्नुपर्छ । प्रधानमन्त्रीसँग लसपसमा छन् भनी आलोचित सभापति देउवाले नेता पौडेलमाथि भएको दुर्व्यवहारलाई विज्ञप्तिको विरोधमै बिर्सिदिए भने भोलि यस्तै व्यवहार उनी स्वयंले पनि भोग्नुपर्ने छ । त्यसकारण यस घटनामा सरकारसँग स्पष्ट धारणा मागेर भविष्यमा यस्तो नहुने प्रत्याभूति माग्न सक्नुपर्छ । प्रधानमन्त्री ओलीले पनि यसमा आफ्नो धारणा सार्वजनिक गरेर राजनीतिको मर्यादा जोगाउँदा उनको समेत साख बढ्नै नै छ ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५