ब्लुमिङ लोटस माविद्वारा निशुल्क तेक्वान्दो दोजाङ

इटहरी / इटहरी उपमहानगरपालिका स्थित ब्लुमिङ लोटस माविले निशुल्क तेक्वान्दो दोजाङको तालिम सञ्चालनमा ल्याएको छ ।

ब्लुमिङ लोटस विद्यालयले जेष्ठ ५ गतेदेखि ब्लेस तेक्वान्दो दोजाङ स्थापित गरी आजसम्म नियमित तालिम सञ्चालन गर्दे आएको जनाएको छ । निशुल्क तालिमको लागि बिद्यालयको सहप्रध्यापक सुदर्शन लिम्बुको विशेष पहलद्धारा लामो समयपछि सो दोजाङ गठन गरि प्रशिक्षक रोशन श्रेष्ठ द्धारा निशुल्क प्रशिक्षण दिदै आएको हो । विद्यालयमा नयाँ पुरानो गरी १२५ जना खेलाडिहरुलाई उच्च दर्जामा तालिम दिदै आएको छ ।

विद्यालयका सहप्रध्यापक एवम दोजाङका संरक्षक शुदर्शन लिम्बुका भनाई अनुसार विद्यालयले विद्यार्थि नानिहरुको चौतर्फि विकाशको लागि अतिरिकता क्रियाकलापहरुको आवश्यक भएको र त्यस मध्ये खेलले पनि विद्यार्थिहरुको शिक्षामा थप प्रभावकारी परिवर्तन ल्याउन सक्नेछ । सैद्धान्तिक शिक्षा मात्र विद्यार्थिहरुको लागि उपयुक्त छैन अहिलेको आवश्यकता भनेको अतिरिक्त क्रियाकलापनै हो । त्यसलाई मध्यनजर गर्दे हामिले ब्लेस तेक्वान्दो दोजाङ्गको स्थापना गरेका बताए । यसले शारिरीक व्यायाम मात्र नभएर मानसिक चेतनालाई पनि थप वृद्धि गर्नेछ भन्ने कुरामा विश्वस्त रहेको बताए । नृत्य कला , कार्यक्रम संचालन सम्बन्धि तालिम राष्ट्रिय अन्तराष्ट्रिय स्तरको पुस्तकको अध्ययन अध्यापन मुल्याङकन पद्धतिको सिद्धान्तअनुसार निरन्तर सञ्चालन हुदै आएको समेत उनले जानकारी गराएको छ ।

तेक्वान्दो सञ्चालन गर्नको लागि दोजाङलाई आवश्यक सामाग्रिहरु विद्यालय, विद्यार्थि र प्रशिक्षकको सहकार्यमा नै जुटाईर तालिम दिईरहेको कुरा प्रशिक्षक रोशन श्रेष्ठ बताउछन् । अब तालिम प्रक्रियालाई थप व्यवस्थित र दिर्घकालिन सञ्चालन गर्न जिल्ला खेलकुद परिषदको पनि सहयोग हुनुपर्नेमा उनले जोड् दिए । उनले थपे दक्ष खेलाडि खेलाउने प्रशिक्षक नेपालमा कमि रहेको छ । प्रशिक्षक गुरु उ्रत्प्रेरकर्ता, तथा दक्ष व्यत्ति हुनुपर्छ । साथै समय सापेक्ष प्रशिक्षकको वृद्धि विकाशका साथै उनिहरुलाई तालिमको माध्यमबाट कार्य कुशलता अभिवृद्धि गर्नु पर्ने र आधारभुत प्रशिक्षण गराउने प्रशिक्षक र विशिष्ट प्रशिक्षण दिने प्रक्रिया फरक हुनुपर्दछ उनले भने तर त्यसको अभाव छ आफुले प्रशिक्षण लिएको तालिमको अनुभवलाई अन्य सिर्जनसिल युवा खेलाडिहरु समक्ष पुर्याउन र खेलप्रतिको चासोलाई सकरात्मक ढंगले प्रेरणा प्रदान गर्ने तवरले म लागिपरेको हो यसले मेरो खेललाई पनि थप उर्जा मिल्नेछ । साथै नव आगन्तुक पछिल्ला पिडिका खेलाडिहरु समेत उत्पादन हुने मेरो विश्वाश रहेको छ । उनका अनुसार तेक्वान्दो खेल कोरीयालि राष्ट्रमा स्थापना भएको कोरियाली राष्ट्रिय खेल हो । खेलको नामाकरण पनि कोरियालि भाषाअनुसारनै भएको बुझन सकिन्छ । तेक्वान्दो खेल हात र खुटाले खेलिने खेल मध्ये उत्कृष्ट खेल हो । यि दुवै मानविय शरिरको कलासंग सम्बन्धित रहेको यो खेल खेलको लागि मात्र सिमित नभएर आत्मरक्षाको लागि पनि आवश्यक भएकोले यो खेल एकदमै प्रचलित रहेको छ । यो खेल १४० भन्दा बढी देशमा प्रचलित रहेको छ । नेपालमा यो खेल २०३९ सालमा भित्रिएको थियो र २०४० शालमा एशियन प्रतियोगितामा यस खेलले सहभागिता जनाएको हो । यसै खेलद्धारा सन् २०४३ को एशियन प्रतियोगितामा विद्यन लामाले पहिलो पटक नेपाललाई काश्य पदक दिलाउन सफल भएका थिए ।

विद्यार्थी खेलाडिहरुको सर्वाङ्गिन पक्षको विकाशको लागि शारिरीक व्ययाम अपरिहार्य रहेको वर्तमान परीप्रेक्षमा तेक्वान्दो खेलको लोक प्रियता प्रभावकारी र अपरीहार्यता रहेको कारण विद्यालयमा डोजाङ्ग स्थापना गरिएको प्राचार्य खेम ढुङ्गेलले बताएका छन् । निश्चित कक्षाका विद्यार्थिहरुलाई निशुल्क प्रदान गर्दे आएको यस व्ययामले हौनहार खेलाडी उत्पादन हुने अपेक्षा समेत विद्यालयले गरेको उनले बताए ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५