‘बहु-धार्मिक मार्गमा लम्कँदै चुम्लुङकाे जहाज’- अमित याक्थुङ्बा मिहाङ

प्रारम्भ :

कियाचु नेपालले भर्खरै २०७६ फागुन १६ र १७ गते आफ्नाे राष्ट्रिय चुम्लुङ बैठक सम्पन्न गरेको छ । लिम्बुवानकाे बिर्तामोडमा चुम्लुङले करिब साढे दुई दर्जन निर्णयहरू पारित गरेर सार्वजनिक पनि गरिसकेको अवस्था छ । निर्णय सार्वजनिक भएलगत्तै सबैभन्दा पेचिलाे प्रतिक्रियाहरू भने ‘धर्म’काे विषयमा आइरहेकाे छ । अहिले याक्थुङ समाजमा सबैभन्दा बढी धर्म र सँस्कृतिकै मुद्दाले प्रधानता पाएकाे छ ।

१. के छ निर्णयमा ?

चुम्लुङले गरेको निर्णय सबैभन्दा बढी अाउन लागेको जनगणनामा केन्द्रित देखिन्छ । १२ अाैँ राष्ट्रिय जनगणना वि.सं. २०७८ मा हुँदैछ । ०४६ भदाै १७ गते चुम्लुङ स्थापना भएको हाे । त्यस्तै, अन्य चार जातीय संस्थासँग मिलेर चुम्लुङले ०४८ जनगणनादेखि धर्मकाे महलमा ‘किरात’ लेखाउँदै आएकाे छ । राष्ट्रिय चुम्लुङले ०७८ मा पनि ‘किरात’ धर्म लेखेर निरन्तरता दिने निर्णय गरेको छ । ३० बुँदेकाे सिरानमा लेखिएको छ, ‘आगामी राष्ट्रिय जनगणना २०७८ मा जात/जातिको महलमा लिम्बु, भाषाको महलमा लिम्बु, थरकाे महलमा आ-आफ्नाे थर, धर्मको महलमा किरात लेख्न लेखाउन याे राष्ट्रिय चुम्लुङ सम्पूर्ण लिम्बुहरूलाई हार्दिक अनुराेध गर्दछ ।’ यसअघि, चाैबिसे धनकुटामा सम्पन्न २२ औं राष्ट्रिय बैठकले पनि ‘किरात’ धर्म लेखाउन उल्लेख गरेको छ ।

२. किन र कसरी हुँदैछ विवाद ?

याक्थुङ जातिमा पछिल्लो समय धर्मकाे बहस चरमविन्दूमा पुगिरहेकाे छ । चाैथाे ठूलो धर्मका रूपमा ‘किरात’ लेखिदै आए पनि अहिले याक्थुङ(लिम्बु) समुदाय धर्मकाे विषयले रन्थनिएकाे छ । पछिल्लो समय माैलिकताकाे विषयका आधारमा दुई कित्ता प्रष्ट देखिन्छ । ०३६ सालमा स्थापना भएको किरात धर्म तथा साहित्य उत्थान सङ्घ र फाल्गुनन्द समाजले ‘किरात’ धर्मकाे नेतृत्व गरिरहेकाे छ । त्यस्तै, ०७४ मा सङ्गठित भएको युमा साम्याे महासभाले युमा धर्मकाे वकालत गरिरहेकाे छ । ‘किरात’ धर्मले युमा साम्याेलाई पन्थकाे रूपमा स्वीकार्न चाहेकाे छ । तर, माैलिक धर्मका रूपमा युमा धर्म/साम्याे रहेको भन्दै महासभाले लारूम्बामा अभ्यास भइरहेको कर्मकाण्ड र सँस्कारलाई हिन्दू प्रभावित ‘जाेसमनी’ पन्थ या शैव सम्प्रदायकाे संज्ञा दिएको छ । यसबीच, चुम्लुङले ‘किरात’ धर्मकाे वकालत गरिरहेकाे छ ।

३. धर्मकाे विवादकाे चुराे

याक्थुङ समुदाय नेपालकाे ११ औं ठूलो जाति हाे । नेपालमा करिब साढे चार लाख जनसंख्या रहेको याक्थुङ समुदायमा पहिचानको प्रश्न सबैभन्दा घनीभूत रूपमा उठ्ने गरेको छ । राजनीतिक स्वायत्तताकाे आन्दोलनमा याक्थुङ सबैभन्दा क्रियाशील छ । लिम्बुवान आन्दोलन त्यसैको उदाहरण हाे ।  पहिचानकाे एउटा आयाम साँस्कृतिक पहिचान पनि हाे । सँस्कृति र आचरणहरूकाे पुञ्ज या समष्टिगत रूप धर्म हाे । फेरि, याक्थुङ समुदाय खाजाेङ(कर्मकाण्ड/सँस्कार)मा अाधारित समुदाय पनि हाे । ५० देखि ६० काे दशकसम्म चुम्लुङले पनि ‘किरात’ धर्म भन्दै आएपनि परम्परागत सँस्कार सँस्कृतिलाई नै प्राथमिकता दिँदै आएकाे थियाे । तर, पछिल्ला नेतृत्वहरूले ‘धर्म’ लाई गम्भीरतापूर्वक लिएर हाकाहाकी निर्णय लिएपछि विवाद सुरु भयो । राजारानीको बैठक(२०७५)ले परम्परागत संस्था फेदाङ्मा, साम्बा, येबा/येमा र सेवा साम्बालाई समान मानेर ‘किरात’ धर्मकाे पक्षमा उभिने निर्णय गरेपछि समुदायभित्र तिक्तता बढेको छ । वि.सं. १८७५ काे नीति मान्ने र स्मृति मान्ने, वि.सं १९८८ काे सत्यधर्म मुचुल्कापछि याक्थुङ समाज अन्देखा विभाजनमा गइसकेको थियाे । भलै दुवै पक्षले अ-आफ्नाे ठाउँमा कर्मकाण्डकाे अभ्यास गरिरहेका थिए ।

४. धर्मबारे के भन्छ संविधान ?

गाेरखाली राजा पृथ्वीनारायण शाहकाे असली हिन्दुस्तान, जङ्गबहादुर राणाकाे मुलुकी ऐनले नेपाललाई हिन्दूहरूकाे मुलुक करार गरेको थियाे । संवैधानिक रूपमा नेपाल वि.सं. २०६५ जेठ १५ मा सङ्घीय लाेकतान्त्रिक गणतन्त्र र धर्मनिरपेक्ष मुलुक घाेषणा भयाे । जनसाङ्ख्यिक हिसाबले अझै पनि हिन्दू धर्मावलम्बीहरू बहुमत छन् । तर, संवैधानिक हिसाबले मुलुक धर्मनिरपेक्ष भएको छ । ०७२ काे संविधानले पनि यसैलाई सदर गरेको छ । भाग-१ काे धारा ४ मा भने प्रष्टीकरणमार्फत् सनातनी पालादेखिकाे धार्मिक साँस्कृतिक चलन तथा स्वतन्त्रता भनेर धर्मनिरपेक्षकाे व्याख्या गरेको छ । हिन्दूहरूले सनातनलाई प्रारम्भकाे आफ्नाे धर्म बुझ्दछ । ठीक यस मेसाेमा आदिवासी समूहहरूले अाफ्नाे परम्परागत र आदिम समयकाे सँस्कार, मूल्यमान्यता र आस्था बुझ्दछ । याक्थुङ समुदायमा अहिले चर्किएको बहसकाे विन्दू पनि यहीँ हाे ।

५. चुम्लुङकाे नीतिगत अस्थिरता

सिद्धान्त: चुम्लुङ अादिवासी याक्थुङ(लिम्बु) समुदायको जातीय सामाजिक सङ्गठन हाे । ३० वर्षकाे दाैरानमा उसले आफूलाई अधिकारमुखी र आन्दोलनकारी शक्तिका रूपमा पनि उभ्याएको छ । नेपाल आदिवासी जनजाति महासङ्घले आफ्नाे घटक संस्थाका रूपमा चुम्लुङलाई मानेको छ । भाषिक आन्दोलन, स्वायत्तताप्राप्तिको आन्दोलन, अादिवासी जनजाति अधिकारकाे आन्दोलनकाे मामिलामा चुम्लुङ अन्य जातीय संस्थाभन्दा अगाडि छ । तर, पछिल्लो समय घरभित्रकै संवेदनशील मुद्दामा छिप्लिँदै गइरहेको छ ।

लिम्बुवानप्राप्तिको कार्यनीतिक नारा लिएर चुम्लुङ आन्दाेलित भएको २०६३ काे महाधिवेशनदेखि हाे । संयुुक्त लिम्बुवान माेर्चा नेपाल, सङ्घीयता कार्यान्वयन लिम्बुवान सङ्घर्ष समिति, आदिवासी जनजाति संयुक्त सङ्घर्ष समिति, संयुक्त लिम्बुवान सङ्घर्ष समिति, लिम्बुवान किरात सङ्घर्ष समितिसम्म आइपुग्दा लिम्बुवान प्राप्तिकाे आन्दोलनमा खाेट लाउने ठाउँ छैन । तर, ‘धर्म’काे बहस भइरहेको बेला चुम्लुङ माैन या तटस्थ रहेको भए विवादले सिर्जनात्मक रूप लिन्थ्याे । आखिरमा याक्थुङ समुदायले राज्यबाट सुविधा धर्मकाे जनसंख्याका अाधारमा नभएर समुदायकाे सङ्ख्याका आधारमा लिने हाे । समावेशी समानुपातिकाे आधार जातीय जनसंख्या हाे । आस्था हाेइन ।

वि.सं. २०७१ बैशाख ११ देखि १३ गते चुम्लुङ नेपालकाे अायाेजनामा लिम्बुवानकाे धरानमा भएको प्रथम अन्तर्राष्ट्रिय लिम्बु सम्मेलनले धर्मबारे बहस गरेको थियाे । १५ राष्ट्रहरूकाे याक्थुङहरूकाे सहभागिता भएको सम्मेलनले धर्मबारे निर्देशनात्मक घाेषणापत्र जारी गरेको थियाे । पहिलाे बुँदामै सनातनी मूल्यमान्यतामा आधारित याक्थुङ मुन्धुमले निर्दिष्ट गरेकाे सँस्कार सँस्कृति र कर्मकाण्ड मान्ने भनेर सम्मेलनले धर्मबारे सहजतापूर्वक ट्ङ्ग्याएकाे छ । धर्म व्यक्तिकाे आस्था र  नैसर्गिक अधिकारसँग सम्बन्धित कुरा हाे । चुम्लुङ सबै राजनीतिक र साँस्कृतिक आस्था, पेशा, पृष्ठभूमिकाे प्रतिनिधित्व गर्ने संस्था हाे भने धर्मकाे विषयमा तटस्थ रहनुपर्छ ।

६. अबकाे विकल्प

धर्मनिरपेक्ष भए पनि नेपाल हिन्दू मूल्यमान्यताबाट निर्देशित संविधान र कानूनबाट शाषित देश हाे । ०७२ काे संविधान गैरहिन्दू आदिवासी जनजाति समुदायमैत्री छैन । बाँझिएका ऐन कानूनहरू प्रशस्तै छन् । संविधान संशोधनको मुद्दा अहिले चर्को रूपमा उठिरहेको पनि छ । साझा साँस्कृतिक आन्दोलनका लागि पनि चुम्लुङले सबै आस्थाहरूलाई ख्याल गरेर अघि बढ्नुपर्छ । जाति र भाषाको स्थिति निर्णायक तत्व हाे । धर्म त मान्छेले स्वेच्छिक हिसाबले परिवर्तन पनि गर्न सक्छ । तर, रक्त सम्बन्ध र साँस्कृतिक अनुवांशिकताचाहिँ सक्दैन । चुम्लुङ याक्थुङ इतिहाससँग रक्त सम्बन्ध राख्ने समूहरूकाे सङ्गठन हुनुपर्छ ।

यदि, धर्मबारे नबाेलेर धरै नपाउने स्थिति हाे भने तटस्थ नीति या बहुधर्मकाे अवधारणा लिनुपर्ने हुन्छ । उदाहरणका लागि नेवार समुदाय । जहाँ बाैद्ध र हिन्दू धर्मावलम्बीहरू समान छन् । नेवा:देय दबु, नेवा: मङ्क खल:ले ‘धर्म’ बारे उर्दी जारी गर्दैन । भाषा र सँस्कृतिले जाेडिरहेकाे छ । मगर समुदायमा समेत हिन्दू, बाैद्ध र बाेन धर्म लेखाउनेहरू छन् । याक्थुङहरूकाे आफ्नै मात्रै जातीय धर्म हुन सक्ने जिकीर युमा साम्याेवादीहरूकाे छ । यहूदी, शिख धर्म पनि जाति या सम्प्रदायकै धर्म हाे । ‘किरात’ मान्नेहरू हुन् या युमा धर्म मान्ने धार्मिक सहिष्णुताचाहिँ राख्नुपर्छ । आस्थालाई आँकडामा हेर्नुहुन्न । उसाे त विश्वकाे ठूलाठूला धर्महरू भनेका इसाई र इस्लाम नै हुन् । विश्वकाे धर्मकाे कुरा गर्ने हाे भने प्रकृतिपूजक धर्म मान्नेहरू गाैण रूपमा छन् ।

चुम्लुङले धर्मकाे नाममा भन्दा पनि समुदायको साँस्कृतिक मूल्यमान्यता, माैलिक दर्शन, कर्मकाण्ड, भाषिक साँस्कृतिक जागरण, प्राग-ऐतिहासिक मुन्धुमी स्थलहरूकाे संरक्षणमा ध्यान दिनु श्रेयस्कर हुन्छ ।

नाेगेन ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact : 014212403, 9843220732
Email: nponlinetv@gmail.com
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Founder/ CEO : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Senior Editor: Binit Raj Aryal
Editor: Ram Raja KC
Reporter: Kabita Karki
Chief of Marketing : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५ / ०७४–७५