“मधेश-थरूहट र हामी पहाडियाहरू”- अमित याक्थुङ्बा मिहाङ

‘सेता पञ्जाहरूमा क्रान्ति असम्भव छ – भ्लादिमिर लेनिन’

०७२ काे मधेश-थरूहट अान्दोलनमा भएकाे नरसंहारकाे घटनालाई पुनर्ताजगी गर्ने गरी हिजाे फागुन २३ गते पुनः मधेशकाे सप्तरीमा विभत्स हत्याकाण्ड भएकाे छ । २१ गते झापाकाे सुखानी पुगेर सहिदहरूलाई माल्यार्पण गरेर ‘मधेश-थरूहट केन्द्रित’ मेचीमहाकाली अभियान थालेकाे नेकपा एमालेले सप्तकाेशी कटिसक्दा सङ्घीयवादी अान्दाेलनमा थप सहिदहरू थपिदिएकाे छ । मधेशविराेधी छविलाई एमालेले सत्ताबाहिर रहँदा पनि निरन्तरता दिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहकाे स्वेच्छाचारितालाई पनि उछिनिसकेकाे छ ।

यद्यपि, तराईकाे भूगाेलमा चलिरहेको मधेश-थरूहटकाे अान्दाेलनउपर व्यक्त भइरहेको असंवेदनशीलतामा नेकपा एमाले या अन्य राजनीतिक दलहरू मात्रै नभई सिङ्गो पहाडिया राष्ट्रवादी चेत जिम्मेवार छ । उत्पीडनकाे तहमा अन्य सामाजिक र भाैगाेलिक समूह(अादिवासी जनजाति, दलित/शिल्पी, महिला, खस, कर्णाली)हरू रहेतापनि मधेश-थरूहटले सदैव दुई कदम अघि बढेर विभेदविरूद्धकाे माेर्चामा अाफूलाई दह्रोसँग उभ्यायाे । न्याय, समानता र अात्मसम्मानका लागि दक्षिणी भूगाेलहरूले अान्दाेलन गरिरहँदा हामी जहिले मूकदर्शक बनिरह्याैँ । अन्य उत्पीडितहरूकाे अान्दाेलन पनि एकाकार गर्नुपर्नेमा अधिकांश समय उत्तेजना, भावाशेष र अन्ध विश्लेषणमा मात्रै खर्चिरह्याैँ । समग्रमा हामीले भूगोल बचाउने नाममा समुदाय सफाया अभियानमा निर्लज्ज ढङ्गले लागिरह्याैँ ।

देशभित्रका मधेशीलाई बिहारी देख्ने, थारूलाई कमैया देख्ने तर समुन्द्रपारिका काेरियन, जापानिजहरूलाई अाफू नजिककाे देखेर राैसिने हामी पहाडियाहरूले मधेश-थरूहटमा भइरहेकाे दमनकाे नैतिक जिम्मेवारी लिनैपर्छ । ‘तामाङ’ थर भएकै कारण भारतीय नागरिक प्रशान्त तामाङलाई ‘इन्डियन अाइडल-३’ बनाइदिने हामी पहाडियाहरू गुप्ता, महताे, मण्डल थरका मधेशी नेपालीहरूलाई बारम्बार ‘फिजीकरण’ हुँदै ‘भारतकरण’ हुने त्रासमा नागरिकताकाे प्रश्नले सिर्कना हानिरहन पाउँदा गाैरवान्वित हुन्छाैँ ।

तराईकाे अाैलाे राेग पचाएर बसेका थारू, धिमाल, राजवंशीहरूले सदियाैँदेखि अावाद गरेका भूमिहरूमा हामी पहाडियाहरू बसाइँ सरेर उनीहरूलाई अल्पसंख्यक बनाइसकेपछि बहुमत र अल्पमतकाे डिङ पिटिरहन्छाैँ । ‘लाेकतन्त्र’काे सबैभन्दा विवादरहित खेलजस्ताे गरेर ‘चुनाव, चुनाव र मात्रै चुनाव’ काे राग अलापिरहन्छाैँ । जस्तो कि तानाशाही ज्ञानेन्द्रलाई ब्यालेटले पछारेजस्ताे । जस्तो कि ००७ सालमा जहानियाँ राणा खलकहरूलाई चुनावी प्रतिस्पर्धामा पाखा लगायाैँ जस्तो ।

अार्थिक क्रान्ति, पूँजीवादी क्रान्ति, सूचना क्रान्ति, विज्ञान क्रान्ति अादिकाे कुरा गरेर पृथ्वीबाट अर्बाैँ वर्षअघि टुक्रिएकाे पिण्ड चन्द्रमामा मानव वस्ती त कहिले मङ्गल ग्रहमा सम्भाव्यताकाे ‘अमेरिकी सपना’ पनि पछ्याउँछाैँ । अर्काेतिर भरै भाेलि नै नेपाल भन्ने देशबाट मधेश टुक्रिएर पृथ्वीकै अन्तिम नक्सा बदिलन्छ भन्ने सुनामी अाैडाहा पनि पालिबस्छाैँ । अाफ्ना नागरिकहरूलाई ‘अाँप’ झारेजस्ताे ढालेर भएपनि त्रिकोणात्मक ध्वजालाई फर्फराइरहनु जाे छ ।

सबैभन्दा विडम्बना अध्याय भनेकाे उत्पीडित समूहरू एकै साथ एकै समय एउटै मुद्दामा एउटै माेर्चाबाट नलड्नु हाे । सुदूर पूर्वकाे कुनाबाट लिम्बुवानकाे अान्दाेलन चलिराछ । तर, घरिघरि यसकाे टेम्पो कहिले तल कहिले माथि भएर सुर लाग्दैन । बेला बेला मध्य भागमा तामाङसालीङ र नेवाःकाे झिल्काे देखिन्छ । पश्चिममा मगरात र तमुवान अाफ्नाे सबैभन्दा ठूलाे सामर्थ्य जनसाङ्ख्यिक उपस्थितिबारे बेखबर छ । खसान, कर्णाली र उत्पीडित ब्राह्मणहरू अझ‌ै सशक्त गरी दक्खल दिन सकिरहेका छैनन् । दलित/शिल्पीकाे धैर्यतालाई कसैले उछिन्न नसक्ने भएका छाैँ । अनि, कसरी सम्भव हुँदाे हाे त संयुक्त राष्ट्रिय मुक्तिकाे अान्दाेलन हामी पहाडियाहरूकाे पनि ???

अन्त्यमा, अर्जेन्टिनामा जन्मेका कमरेड चे ग्वेभाराबाट केही सिकाैँ । उनी राजधानी ब्युनाेस अायर्समा जन्मे । चिकित्सक ग्वेभारा ग्वाटेमाला पुगे । सामाजिक अान्दोलनमा सहभागी भए । अनि, लागे क्युबा । कास्ट्राेकाे दाहिने हात भएर अमेरिका हल्लाउने गरी क्रान्ति गरे । पछि, ल्याटिन अमेरिकाबाट अफ्रिकी मुलुक कङ्गाे टेकेर परिवर्तनको बिगुल फुके । त्यहाँबाट फेरि, बालिभिया निस्के ।

हामी लिम्बुवान, खम्बुवान, तमुवान, मगरात चाहनेहरू अाफ्नाे मूल थलाेमा लड्न नसके या लड्ने साहस नभए मधेश-थरूहट झरेर चे ग्वेभाराजस्तै सामाजिक राजनीतिक अान्दोलनमा सहभागी भइदिएर उत्पीडनकाे अन्त्यको माेर्चामा उभिन सक्छाैँ । चिसाे हृदय भएका पहाडहरूमा बस्नुभन्दा ताताे र जीवन्त भएका मधेश-थरूहटका फाँटहरूमा दाैडिनुमै अानन्द जाे छ ।

सङ्घीय सलाम मधेश-थरूहटवासीहरूलाई …

याे एक ‘निरीह’ पहाडिया प्रतिनिधिबाट


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact : 014212403, 9843220732
Email: nponlinetv@gmail.com
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Founder/ CEO : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Senior Editor: Binit Raj Aryal
Editor: Ram Raja KC
Reporter: Kabita Karki
Chief of Marketing : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५ / ०७४–७५