कोरोना भाइरस बाट बच्ने उपाय

हालसम्म चिकित्सा विज्ञानका क्षेत्रमा भएका आविष्कार र प्रगतिहरुलाई ठाडो चुनौती दिंदै विश्वभर फैलिरहेको कोरोना भाइरसलाई सुरक्षित तरिकाले मार्न सक्ने औषधी ( Antedote ) बनाउन सकिएको छैन ! कोही भन्छन् यो अखाद्य चीज खाएर फैलिएको हो त कोही चाहिं यो भाइरसलाई जैविक हतियार भन्दै नियतवश या भूलवश फैलिन पुगेको मान्दछन् ! जे भए पनि र जसरी फैलिए पनि अब यसले विश्वमा महामारीको रुप लिइसकेको छ ।ठुला ठुला व्यापारिक केन्द्रहरु, सरकारी कार्यालयहरु, सार्वजानिक सेवा सुविधाहरु सबै Lock Down गरिएको छ । विश्वको अर्थ तन्त्र डामाडोल बन्दैछ । विश्वभर सात हजार मानिसले यस महामारीका कारण ज्यान गुमाइसकेका छन् र मर्नेहरुको संख्या बढ्दो छ ।

बिकसित देशहरुमा अनेक सावधानी अपनाइएको छ तर पनि यसको संक्रमण फैलिरहेकै छ ।बिकसित र स्रोत साधनले सम्पन्न मानिने देशहरुले त कोरोनाको संक्रमण रोक्न सकेका छैनन् भने हाम्रो जस्तो गरीब र स्रोत साधनको अभाव रहेको देशमा यसको संक्रमण देखा परे के दशा होला भन्दै देश भर गहिरो चिन्ता फैलिएको छ ।तथापी, जति नै चिन्ता लिए पनि केही हुनेछैन बरु अरुलाई जलाउने आगोले आफुलाई पनि जलाउन सक्छ भन्ने सत्यलाई बुझेर बचाव र रोकथामका उपायहरु अपनाउनु उचित हुन्छ ।नेपालमा कुनै प्रकारको आविष्कारमूलक खोज अनुसन्धान केन्द्रहरु नभएका कारण देशमै कोरोनाको Antedote बनाउन सकिन्छ भन्ने कुराको त गुन्जाइस नै छैन तर यो भाइरसको संक्रमणबाट बच्न घरेलु उपायहरु भने अवश्य अपनाउन सकिन्छ ।

१. मानिसको शरीरमा रहने प्रतिरोधात्मक क्षमता ( immunity ) लाई बढाउन सके बाहिरी विषाणु या जीवाणुलाई शरीरले मार्न सक्छ । Immunity बढाउन हरियो साग सब्जी, फलफुल, बेसार, अदुवा, कागती, लसुन, अमला, मह र ग्रीन टी मिलाएर खानुका साथै प्रशस्त पानी पिउने गर्नु पर्दछ ! यसरी शरीरमा रोगका किटाणुसँग लड्ने क्षमता धेरै भएको खण्डमा कथंकदाचित् कोरना भाइरस शरीरमा छिरे पनि हाम्रो शरीरको प्रतिरोधात्मक शक्तिले त्यसलाई नष्ट गर्दछ र संक्रमण फैलन पाउँदैन ।

२. शारीरिक व्यायम गरेर दैनिक पसिना निकाल्न सके अनावश्यक हानिकारक Toxins शरीरबाट बाहिर निकाल्न सक्नुका साथै रोगका कारक विषाणु या जीवाणुले शरीरमा हमला गर्न सक्दैन । शारीरिक व्यायम गर्नाले immunity बढ्नुका साथै शरीर बलियो पनि हुने गर्दछ । शरीरको कोषहरु बलियो भएर नै शरीर बलियो हुने भएकोले शारीरिक व्यायम गर्नेहरुलाई सरुवा रोग लाग्ने सम्भावना निकै कम रहन्छ ।

३. मानिसको भीड भाड देखि जति सक्दो टाढै बस्नु पर्दछ ! मानिसहरुको भीडभाडमा जानै पर्ने भएमा मास्क लगाएर जानु पर्दछ ! साबुन पानीले हात राम्ररी धुने, खोक्दा या छ्यूं गर्दा मुख छोप्ने गर्नु पर्दछ ।

४. हात मिलाएर या अँगालेर गरिने शिष्टाचारलाई छोडेर नमस्कार सम्ममा मात्रै सिमित राख्नु पर्दछ !

५. विदेशबाट आएकाहरुलाई संक्रमण नभएको पक्का नभइन्जेल सम्म बेग्लै बस्ने व्यवस्था गर्नु पर्दछ साथै यो महामारी मत्थर नभइन्जेल विदेश या टाढाको यात्रामा जानु हुँदैन ।

६. अनेकौ सावधानी अपनाउँदा अपनाउँदै पनि कोरोनाको संक्रमणमा परे आत्तिनु हुँदैन ।कोरोनाबाट संक्रमण हुने बित्तिकै मरिन्छ भन्ने हुँदैन । संक्रमण भएको थाहा हुने बित्तिकै अस्पताल गएर भने अनुसारको उपचार गराउनु पर्दछ । संक्रमित बिरामीलाई बेग्लै राखेर सावधानीका साथ विशेष उपचारको प्रबन्ध मिलाउनु पर्दछ । बिरामीले डाक्टरले भने अनुसारको उपचार गराउनु पर्दछ ।

७. संक्रमित बिरामीलाई निको हुने हौसला दिनु पर्दछ, सकारात्मक सोच्ने वातावरण बनाउनु पर्दछ ! अनावश्यक तनाव लिनु या दिनु हुँदैन ।

८. यस बारे अफवाह फैलाउनु या फैलाउन दिनु हुँदैन ! यो महामारीको हल्ला सँग सँगै दैनिक उपभोग्य साम्रागी तथा सेवा सुबिधाहरुको कालाबजारी बढेकोछ । विपदको घडीमा मौका छोपेर अवैध रुपमा पैसा कमाउन चाहनेहरु उपर सरकार र नागरीक दुवै मिलेर कारवाही चलाउनु पर्दछ ताकी दैनिक उपभोग्य सामाग्री तथा औषधीहरुको आपूर्ती नियमित हुन सकोस् ।

९. नेपाल सरकारले पनि अन्तर्राष्ट्रिय स्तरका रोकथाम तथा निदानका उपायहरु अपनाउनु पर्दछ ।सरकारले विश्व स्वास्थ्य संगठन लगायतका अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसँग यस महामारीको रोकथाम तथा निराकरणको बिषयमा भए गरेका काम र उपलब्धीहरुको आलो तातो खबर लिएर जनहितमा सोही अनुसारले कार्यक्रम बढाउने व्यवस्था मिलाउनु पर्दछ ।

यसरी व्यक्ति, समुदाय तथा सरकारको स्तरबाट उपर्युक्त व्यवस्था मिलाउन सके संक्रमण रोकथाम तथा निदानका काम गर्न सकिन्छ ! विश्व समुदाय सँग हातेमालो गरेर कोरोना-महामारी विरुद्ध लड्न सकिन्छ, परास्त गर्न सकिन्छ ! अन्त्यमा, नआत्तिन र धैर्य रहेर कोरना सँग लड्न सबैलाई हार्दिक अनुरोध गर्दछु !

– हर्क साम्पाङ्


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact : 014212403, 9843220732
Email: nponlinetv@gmail.com
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Founder/ CEO : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Senior Editor: Binit Raj Aryal
Editor: Ram Raja KC
Reporter: Kabita Karki
Chief of Marketing : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५ / ०७४–७५