कोरोनाको विश्व संक्रमण र नेपालको भविष्य..


जसरी विश्व यतिबेला कोरोनाको महामारीबाट गुज्रिरहेको छ, नेपाल पनि त्यसबाट अछुतो छैन । जुन तरिकाले ठूला र शक्तिशालि भनिएका देशहरुमा तीव्र रुपमा फैलिएको छ भलै नेपालमा फैलन पाएको छैन भनौँ या त देखिएको छैन । जे होस सरकारी आधिकारिक तथ्यांकअनुसार अन्य देशको तुलनामा न्युन नै मान्नु पर्दछ । तर यसो भन्दैमा खुशी हुने ठाउँ भने हामीसँग छैन । किनकी अझै धरै मानिसहरु क्वारेन्टाइनमा रहेको र कतिपयको रिपोर्ट आउन समेत बाँकी नै छ । साथै विभिन्न मुलुकहरुबाट आउनेहरुको पहिचान गर्ने कार्य पनि जारी नै छ ।
त्योभन्दा ठूलो जोखिम खुल्ला सीमानाका हुन् । कतिपय नाकामा कडाइ गरिएको भनिए पनि भारतमा मजुदुरी गर्न गएका नेपालीहरु लुकीछिपी आउने क्रम पनि उत्तिकै छ । सँगै क्वारेन्टाइनबाट भागेको खबरहरु पनि सञ्चारमाध्यमहरुमा आइरहेका छन् । उनीहरुले त्यतिकै जोखिम निम्त्याइरहेका छन् । यसर्थ अझै सतर्कअपनाउन जरुरी छ ।
यहाँ कोरोनाको मात्रै चर्चा गर्न खोजिएको भने होइन । तर सानादेखि ठूला भनिएका राष्ट्रहरुले समेत अहिले कसरी मानवीय क्षेति व्यहोरी रहनु परेको छ भन्ने कुरा दर्शाउन खोजिएको हो ।
इतिहासलाई नै फर्केर हेरौँ । विभिन्न बिकास क्रममा मानवले बिबिध खाले संकटहरुको सामाना गर्दै आयो । कहिले बिश्व युध्द, कहिले माहामारि, कहिले खतरनाक आधिबेहरी त कहिले बिनासकारी भुकम्पजस्ता जस्ता विसम परिस्थितिहरुको समान गर्दै आएको छ मानव जातीले ।
संसारबाट मानवता हराउँदै गर्दा प्रकृतिले खडा गर्दिने यस्ता विकराल परिस्थितिबाट मानवलाई पुनः सोच्न बाध्य बनाउँदै आएको छ । बिश्वलाइ नैै एक क्लिकबाट ध्वस्त गर्न सक्ने आणविक हातहतियार, मिसाइलसम्म आविश्कार गर्न सक्ने शक्ति राष्ट्रहरुलाई समेत कोरोना नामक भाईरसले माथ दिएको छ ।
भौतिक बिकासको चरम आनन्दबाट रमाइरहेका पश्चिमा राष्ट्रहरुले भोगिरहेको चरम संकट तीनका बैज्ञानिकलाई चुनौति तेस्र्याएको मात्रै छैन की अवका दिनमा यसले विश्व अर्थतन्त्रमा नै दुर्गामी पार्ने निश्चित छ ।
दक्षिण एसियाली मुलुक, सार्क राष्ट्रका करिब सबै राष्ट्रहरु कोरोनाको सिकार भएका छन् । वर्ण व्यवस्था कायम रहेका नेपाल भारत जस्ता देशको सामाजिक संरचनालाई समेत तहगत रुपमा बिभाजित गरिदिएको छ ।
व्यवस्था परिवर्तनले पनि ध्वस्त बनाउन नसकेको यस्ता संरचनागत बिभेदका कारण पिँधमा रहेका जनताको जीवन जति श्रम गर्दा पनि गुजरा गर्न कठिन हुने गर्थ्यो । त्यसमाथि यस्ता महामारिले आफ्नो श्रम पनि खोसिदिएपछि जीवन धान्न धौ धौ परेको छ ।
शासन र स्रोतसाधनबाट सदैब बञ्चितिमा बाचेका यस्ता जनतालाई सामाजिक दुरि र आईसोलेसनको प्रयोग बर्णवादि समाजले हजारौँ बर्षदेखि लाद्दै आएको थियो । लाखौँ करोडाँै आफ्ना नागरिक यस्तो जीवन बाचिरहँदा सत्ताधारिको बहस र बिमर्शको बिषय बन्नै नसकोको अवस्थामा कोरोनाले सबै वर्ण र बर्गकालाई फेरी पनि एकैपटक शुद्र, अस्पृस्य र आईसोलेसनमा बस्न बाध्य पार्याे ।
भनिन्छ महासंकटहरु विनास मात्रै निम्त्याउदैनन् बरु त्यो समाज व्यवस्थाभित्र धेरै उथलपुथल पनि ल्याउन सफल हुन्छन् । दक्षिण एसियाली समाजले पनि यस्तै संरचनागत उथलपुथलको अपेक्षा गरिरहेको छ । बर्ग र वर्ण बिभेदको भाईरसबाट पार पाउन हजारौँ उत्पिडित बञ्चितहरुले बलिदान गरिरहेका छन् । तर समाज र सत्ताले सदैब सक्तिको दुरुपयोग गरि ती सचेत प्रयत्न र बलिदानहरुलाई नजरअन्दाज गरिरह्यो, गरिरहेको छ । त्यसमाथि अहिलेको कारोना जस्तो विश्वब्यापी महामारीले पनि उनीहरुलाई नै थप प्रताडित गरिरहेको छ ।
नेपालको सत्ता संरचनालाई हेर्दा हाल दुई तिहाईको कम्युनिष्ट सरकार छ । शोषणकारी सामन्ति व्यवस्था ढाल्दै बर्गीय र अन्य बिभेदका सबै खाडल पुर्ने उद्देश्यले कम्युनिस्ट आन्दोलनमा होमिएका उत्पिडित र निम्न बर्गका जनताले यो सरकारमाथि ठूलो आशा र भरोसा राखेका थिए र छन् पनि तर यस्तो विषम परिस्थितिमा समेत सरकारले ती वर्गलाई सरकार भएको अनुभूति दिलाउन सकेको छ जस्तो देखिँदैन ।
यसलाई चिर्न पनि सरकारबाट तीव्र गतिमा जनपक्षीय अज भनौँ ती वर्गको हीतमा काम गर्न जरुरी छ । लाचार भएर जनअपेक्षा र आवश्यकतालाई बेवास्ता गरेर भ्रष्टाचारमा लिप्त मात्रै रहने हो भने भोलि तीनै जनताले व्यवस्था बिरुद्ध नै आवाज उठाउन थाल्नेछन् जसलाई रोक्ने नैतिकता सत्ताधारिले गुमाईसक्या छन् ।
ईतिहासमा गरेको योगदानको सधै भजन गाएर जनता र देशको भविश्य बर्वाद गर्ने छुट कसैलाई छैन ।
कोराना जसले विश्वमा तहल्का मच्चाइरहेको छ । यसबाट कहिलेसम्ममा छुटकारा पाइने हो सहजै भन्न सक्ने अवस्था छैन । तर, भविश्यमा कारोनाबाट उन्मुक्ति पाइसकेपछिको दिन पनि त्यति सहज भने पक्कै छैन ।
नेपालमा मात्रै होइन विश्वका धरै मुलुक लकडाउनमा छ । उद्योग, कलकाराखाना, ब्यापार व्यवसाय सहज रुपमा चल्न सकेको छैन । आर्थिक हिसावले सम्पन्न र शक्तिशाली राष्ट्रहरुलाई पुरानै अवस्थामा फर्कन त्यति धरै मुस्किल नपर्ला तर नेपाल जस्तो विकासोन्मुख देशहरु भने झनै पछाडी पर्ने निश्चित छ ।
यसर्थ समय छदै केही गर्ने सोच गरौँ । आशाको दियो जलाउन शुरु गरौँ । आगामी दिनहरु हाम्रा लागि अझ चुनौतिपूर्ण हुनेमा कुनै शंका छैन । किसान र दैनिक श्रम गरेर बाँच्नेहरुको सम्मान गर्दै उनीहरुलाई उचित अनुदान, ज्याला, सम्मान र बिमाको व्यवस्था गरौँ जसबाट कुनै किसान वा श्रमिकले पेशाबाट पलायन हुने, आत्माहत्या गर्नु पर्ने अवस्था सिर्जना नहोस् ।
कोरोणापछिका दिनमा आबश्यकता र प्रयोग बिहिन अकुत जग्गा, घर र सम्पत्तिलाइ मापदण्ड बनाई राष्ट्रियकरण गरि किसान, श्रमिक र पिधमा परेको जनतालाई उचित लिजमा प्रदान गरि उत्पादनमा लगाउँ । बिकासमा पिधमा परेका जनताको आवश्यकता र सहभागितालाई ध्यान दिउँ । सबैमा आपसी भाइचारा कायम गरौँ ।
प्रदिप घताल
(लेखक समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद्का सदस्य एवं यूथ फर नेपालका संयोजक हुन्)


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact : 014212403, 9843220732
Email: nponlinetv@gmail.com
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Founder/ CEO : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Senior Editor: Binit Raj Aryal
Editor: Ram Raja KC
Reporter: Kabita Karki
Chief of Marketing : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५ / ०७४–७५