चीनबाट अन्तर्राष्ट्रिय उडान खुला गर्ने तयारी

सरकारले कोभिड–१९ को संक्रमण फैलिन नदिन अन्तर्राष्ट्रिय उडानमा प्रतिबन्ध जारी राखेको छ । नेपालमा संक्रमण नियन्त्रणबाहिर नगएमा जेठ १९ पछि सरकारले पहिलो चरणमा चीनबाट अन्तर्राष्ट्रिय उडान खुला गर्ने तयारी गरेको छ । त्यस्तै, विदेशी पर्यटकमाथिको प्रतिबन्ध पनि पहिलो चरणमा चिनियाँ पर्यटकलाई खुला गर्ने तयारी गरिएको छ ।

सरकारले बन्द भएको अन्तर्राष्ट्रिय उडान र विदेशी पर्यटकमाथिको प्रतिबन्ध चीनबाट खोल्ने तयारी गरेको छ । कोभिड–१९ को संक्रमण फैलिन सक्ने भन्दै ४७ दिनअघि अन्तर्राष्ट्रिय उडानमा प्रतिबन्ध लागेको थियो । सरकारले जेठ १९ पछि अन्तर्राष्ट्रिय उडान आंशिक खोल्दै जाने र पहिलो चरणमा चीनमा अन्तर्राष्ट्रिय उडान खोेल्ने तयारी थालेको छ । 

चीनले कोरोना भाइरस नियन्त्रणमा आएको घोषणा गरिसकेको छ । भाइरस फैलिएको मुख्य सहर वुहानसमेत चीनले खुला गरेर आर्थिक गतिविधि सुचारु गर्न थालेको छ । सोही कारण नेपालमा संक्रमण नियन्त्रणबाहिर नगए पहिलो चरणमा चीनमा उडान सुरु गर्ने गरी प्रक्रिया अगाडि बढाएको हो । 

उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलको नेतृत्वमा रहेको उच्चस्तरीय समितिले संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयलाई कहाँबाट कसरी सुचारु गर्न सकिन्छ भन्ने विषयमा अध्ययन गर्न निर्देशन दिएको छ । सोहीअनुसार मन्त्रालय र नागरिक उड्डयन प्राधिकरण नेतृत्वको टोलीले स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीहरूसँग छलफल जारी राखेको छ । 

‘प्राधिकरण, पर्यटन मन्त्रालय र स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीहरूको छलफलमा जेठ १९ यता अन्तर्राष्ट्रिय उडान नखोल्ने र त्यसपछि चीनबाट उडान खोल्ने गरी काम अगाडि बढाइएको छ,’ मन्त्रालय स्रोतले भन्यो । भारतमा तत्काल उडान नखोल्ने, तर चीनबाट उडान सुचारु गर्ने गरी काम अगाडि बढाइएको मन्त्रालय स्रोतको भनाइ छ । चीनपछि अवस्था हेरेर दक्षिण कोरिया उडान सुचारु गर्ने तयारी सरकारको छ । 

खाडी मुलुकमा संक्रमण फैलिएकाले तत्काल उडान सुचारु नगर्ने सरकारले योजना बनाएको छ । खाडी मुलुकमा नेपाली अलपत्र परेमा भने चार्टर्ड उडान गर्नेछ । नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका महानिर्देशक राजन पोखरेलका अनुुसार जेठ १९ यता अन्तर्राष्ट्रिय उडान प्रतिबन्ध भएको, तर त्यसपछि प्राथमिकता र संक्रमण हेरेर खोल्दै जान छलफल भइरहेको छ । चीनमा नियन्त्रणमा आएकाले त्यहीँबाटै उडान सुरु हुन सक्नेसमेत पोखरेलले बताए । 

चीनका विभिन्न सहरबाट नेपालमा सातामा ५६ वटा उडान हुने गरेका थिए । चीनबाट चाइना इस्टर्नको सातामा ११, त्यस्तै चाइना साउदनको साताको १४ वटा उडान हुने गरेको थियो । चीनका तिब्बती एयरलाइन्स, सिचुवान एयरलाइन्स, चाइना इस्टर्न, चाइना साउदन, एयर चाइनाले नेपालमा उडान गर्ने गरेका छन् । यता नेपालबाट हिमालय एयरलाइन्सले उडान गर्दै आएको छ । 

पहिलो चरणमा चिनियाँ पर्यटकलाई खुला गरिने
सरकारले विदेशी पर्यटकमाथि लगाएको प्रतिबन्ध पनि पहिलो चरणमा चिनियाँ पर्यटकलाई खुला गर्ने तयारी गरेको छ । चीनले पनि नेपालले संक्रमण नियन्त्रणमा राख्न सकेमा नेपालमा घुम्नका लागि फुकुवा गर्ने वचन नेपाली अधिकारीहरूलाई दिएको छ । चिनियाँ नागरिकलाई कोभिड–१९ पछि घुम्न नेपालबाट सुरु गराउन सकिएमा नेपालको पर्यटनमा सकारात्मक प्रभाव पर्ने देखिन्छ । विश्वभर सबैभन्दा धेरै चिनियाँ पर्यटकहरू घुम्न निस्किन्छन् ।  

संक्रमण नियन्त्रणको अवस्था र छिमेकी देश भएकाले पनि लकडाउनपछि चीनबाट पर्यटक ल्याउन छलफल सुरु गर्ने नेपाल पर्यटन बोर्डका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत (सिइओ) धनञ्जय रेग्मीले बताए । तत्काल अमेरिका, युरोपबाट पर्यटक ल्याउन समस्या हुने भएकाले चीन र भारत नै नेपाल केन्द्रित हुने उनी बताउँछन् । ‘भारतमा संक्रमण नियन्त्रणमा नआएकाले चीनका पर्यटक आगामी सिजनदेखि नै ल्याउने गरी प्रवद्र्धनका काम अगाडि बढाउँछौँ,’ सिइओ रेग्मीले भने । त्यसका लागि एयरलाइन्स, होटेल, ट्राभल कम्पनी, गाइडलगायतले अपनाउनुपर्ने निर्देशिका तयार पर्नेसमेत सिइओ रेग्मीले जानकारी दिए । ‘सबै पर्यटकको ध्यान स्वास्थ्यमा केन्द्रित हुन्छ, कोभिड–१९ पछि सबैले त्यो विधि अपनाएर पर्यटक ल्याउनका लागि प्रवद्र्धनमा जानुपर्छ,’ रेग्मीले भने । रेग्मीले आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्धनमा पहिलो चरणमा ध्यान दिने र त्यसपछि छिमेकी मुलुकतर्फ प्रवद्र्धन गरिने बताए । सन् २०१९ को पहिलो चार महिनामा चीनबाट ६५ हजार चिनियाँ पर्यटकले नेपाल भ्रमण गरेका थिए भने सन् २०१९ मा झन्डै २ लाख चिनियाँ पर्यटक नेपाल भ्रमणमा आएका थिए ।

प्रतिबन्धमै चार दर्जन अन्तर्राष्ट्रिय उडान निगमको अस्ट्रेलियामा दोस्रो उडान
सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय उडानमा लगाएको प्रतिबन्धका बाबजुद चार दर्जन अन्तर्राष्ट्रिय उडान भएका छन् । गत चैत १० देखि उडानमा लागेको प्रतिबन्धमा पनि ५ हजार हवाई यात्रुले रेस्क्यु उडानमार्फत नेपाल छाडेको नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणले जनाएको छ । जसमा ७ वटा कार्गो उडानमार्फत स्वास्थ्य सामग्रीसमेत ल्याइएको छ । 

लकडाउनको समयको सकारात्मक पक्ष भनेको नेपालमा संयुक्त राज्य अमेरिका, जर्मनी, अस्ट्रेलिया, रुस, बेलायत, दक्षिण कोरियासहित सुडानबाट समेत उडान भएको छ । जुन देशहरूबाट नेपालमा हालसम्म उडान नै भएको थिएन । यता राष्ट्रिय ध्वजाबाहक नेपाल वायुसेवा निगमले पनि नयाँ गन्तव्यमा उडान गर्ने अवसर पाएको छ । निगमले प्रतिबन्धमा अस्ट्रेलिया, चीन, बंगलादेश र केही दिनपछाडि दक्षिण कोरियामा उडान गर्ने तयारी गरेको छ ।  

निगमलाई ती गन्तव्यमा उडान गर्न भने कोभिड–१९ ले जुराइदिएको छ । निगमले अस्ट्रेलियाको ब्रिसबेन चार्टर्ड उडान गरेको थियो । यता निजी एयरलाइन्स कम्पनी बुद्ध एयरले बंगलादेशमा दुईवटा चार्टर्ड उडान गरेको छ । उता श्री एयरलाइन्सले पनि सुडान र सिंगापुरमा चार्टर्ड उडान गरेको छ । हिमालय एयरलाइन्सले चीनमा मात्रै दुईवटा चार्टर्ड उडान गरेको छ । 

त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा लन्डनको टाइटान एयर, रुसको रोयल फ्लाइट र चेक रिपब्लिकको चेक एयरले समेत काठमाडौंमा उडान गरेको छ । नेपालमा लकडाउनमा नयाँ–नयाँ गन्तव्यबाट उडान भएकाले भविष्यमा सकारात्मक प्रभाव पर्ने प्राधिकरणका प्रवक्ता राजकुमार क्षत्री बताउँछन् ।नयाँ पत्रीकाबाट


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact : 014212403, 9843220732
Email: nponlinetv@gmail.com
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Founder/ CEO : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Senior Editor: Binit Raj Aryal
Editor: Ram Raja KC
Reporter: Kabita Karki
Chief of Marketing : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५ / ०७४–७५